Első sorban azt kell megvizsgálni, hogy milyen tevékenységet kíván folytatni hazánkban. Csak a cége által már előállított áruk, szolgáltatások jelennének meg, vagy magyarországi tőkebefektetést (is) szeretne megvalósítani. Szükséges annak a vizsgálata, hogy a tervezett tevékenység gazdasági célú letelepedéshez kötött-e, mivel bizonyos tevékenységek esetén nem szükséges magyarországi letelepedettség. Letelepedés esetén szükséges eldönteni, hogy gazdasági célú letelepedés keretében önálló céget, vagy fióktelepet akar létrehozni, esetlegesen csak kereskedelmi képviselettel jelenne meg Magyarországon.
Fontos, hogy külföldi állampolgár Magyarországon kizárólag jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságot alapíthat. A Magyarországon külföldiek az alábbi formákban és korlátozásokkal folytathatnak gazdasági tevékenységet:
Önálló/egyéni vállalkozó,
Gazdasági társaság,amely lehet
● korlátolt felelősségű társaság, illetve
● részvénytársaság (zártkörűen és nyilvánosan működtethető)
Fióktelep
Külföldi vállalkozások fióktelep alapításával is végezhetnek gazdasági tevékenységet Magyarországon. A fióktelep a külföldi vállalkozás elkülönült, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeti egysége, melyet a magyar cégbírósággal nyilvántartásba kell vetetni. A külföldi vállalkozás a fióktelepen keresztül jogosult gazdasági tevékenységet folytatni, ennek során a hatóságokkal és harmadik személyekkel szemben a fióktelep jár el. A fióktelep jogképes, saját cégneve alatt, ám a külföldi vállalkozás javára szerez jogokat és vállal kötelezettségeket. A fióktelep adózási szempontból önálló jogalanynak minősül.
A cég könyvelésére, az adókötelezettségek teljesítésére, illetve a társaság éves beszámolójának elkészítésére könyvelési szolgáltatót kell megbíznia, vagy könyvelési végezettséggel rendelkező munkavállalót kell foglalkoztatnia.
A fióktelep foglalkoztatottjai a külföldi vállalkozással állnak jogviszonyban, de az adókötelezettségeket a fióktelep útján kell teljesíteni.
Kereskedelmi képviselet. (Ez utóbbi kettő alapítására, működésére vonatkozó szabályokat a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeiről és kereskedelmi képviseleteiről szóló 1997. évi CXXXII. törvény)
A kereskedelmi képviselet a külföldi vállalkozás jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeti egysége, működését a cégbejegyzést követően kezdheti meg. a kereskedelmi képviselet által végezhető tevékenységek köre a szerződések külföldi vállalkozás nevében történő közvetítésére, előkészítésére, valamint tájékoztatási, reklám- és propagandatevékenység végzésére korlátozódik.
a kereskedelmi képviselet saját nevében profit- vagy más bevételszerzéssel járó vállalkozási tevékenységet nem folytathat, de a külföldi vállalkozás nevében és javára megkötheti a képviselet működtetésével összefüggő szerződéseket.
a kereskedelmi képviseletnél történő munkavállalás esetén ugyanazokat a szabályokat kell alkalmazni, mint a fióktelep esetében.