Új a Növekedési Hitelprogram Fix forrásait közvetítő lízing refinanszírozási program az MFB-nél
2019. február 19.
A Magyar Fejlesztési Bank 25 milliárd forintos keretösszeggel új, a Növekedési Hitelprogram Fix forrásait közvetítő lízing refinanszírozási programot indít. A cél azon cégek támogatása, melyek beruházásaik finanszírozására, illetve versenyképességük fenntartására, fokozására lízingfinanszírozást igényelnek.
A refinanszírozási programot a bank csatlakozási feltételeinek megfelelt lízingcégek közvetíthetik a kkv-k felé. A most megjelent NHP Fix Lízing az NHP Fix feltételeinek megfelelően hazai mikrovállalkozások és kkv-k részére igényelhető, maximum 2,5 százalékos ügyleti kamattal. A program keretében nyújtható finanszírozott összeg alsó határa 15 millió forint, felső határa egymilliárd forint ügyletenként, a futamidő 3-tól 7 évig terjedhet.
A finanszírozás a cégek Magyarország területén megvalósuló, bevételt termelő alaptevékenységéhez szükséges, másodlagos piaccal rendelkező, új és használt műszaki berendezés, gép, jármű, üzemi és üzleti felszerelés beszerzésére használható fel. A pénzintézet várakozásai szerint elsősorban az agrárvállalkozások és a feldolgozóiparban működő kis- és középvállalkozások részéről mutatkozhat számottevő igény az új programra.
Növekedési Hitelprogram Fix
2019. január 1.
2019. január 1-jétől indult útnak a Növekedési Hitelprogram, amelynek keretei között a vállalkozások beruházásaikra maximum 10 éves lejáratú hitelt vehetnek fel, a futamidő végéig rögzített maximum évi 2,5%-os kamattal. A programra összesen 1000 milliárd forint áll rendelkezésre, a program a kis- és középvállalkozásokat célozza. Az igényelhető hitel összege minimum 3 millió és maximum 1 milliárd forint értékű lehet. A hitelt az összes magyarországi székhelyű KKV igényelheti, a konstrukcióban tehát a Pest megyei vállalkozások is részt vehetnek. Ezzel kapcsolatban lényeges szabály, hogy olyan középvállalkozások is igényelhetik a hitelt, amelyek összfoglalkoztatotti létszáma meghaladja a 250 főt, de pénzügyi mutatóikban megfelelnek a törvényi előírásban szereplő határértékeknek. Fontos azonban, hogy a hitelt igénylő vállalkozásoknak legalább két teljes lezárt üzleti évvel kell rendelkezniük ahhoz, hogy a hitelt megkaphassák, mivel a bankok csak így képesek értékelni a vállalkozás hitelképességét. A hitel uniós támogatáshoz is kapcsolható, azonban kizárólag beruházási céllal vehető fel, így nem használható többek között forgóeszköz finanszírozásra, faktorálásra, részesedés vásárlására, személyautó vásárlására csak kivételes esetekben biztosít lehetőséget a program. A megengedett futamidő hitelcéltól függően 3 és 10 év között lehet, amelyet a meghitelezett beruházás amortizációs ideje határoz meg. A teljes hitelköltség fix maximum 2,5%, a hitel egész futamideje alatt, ehhez nem kapcsolódik egyéb költség, tehát nincs szerződéskötési díj, rendelkezésre tartási díj, vagy éves felülvizsgálati díj. Kiemelendő a hitel törlesztésére vonatkozó szabály az is, miszerint a tőkeösszeg 50 százalékát (5 évnél hosszabb hitel esetén), illetve 33 százalékát (5 éves vagy annál rövidebb futamidő és lízing esetén) kell a futamidő első kétharmadában visszafizetni.
Azon vállalkozások akik a hitel felvételét fontolgatják, jól teszik ha sietnek, ugyanis a hitelprogramban csak addig lehet részt venni, amíg az erre a célra kitűzött 1000 miliárd forintos keret el nem fogy. A termék több kereskedelmi banknál is megtalálható. A kereskedelmi bankok ajánlatai eltérhetnek egymástól, ám a konstrukció pénzügyi költségei egyik helyen sem haladhatják meg az MNB által előírt évi 2,5%-ot. Lényeges, hogy a hitelbírálat a bankok saját hitelminősítési szabályaik szerint történik, tehát az egyes kereskedelmi bankok között e tekintetben is eltérések lehetnek, amelyet a hitel igénylése előtt érdemes tisztázni.
Hiteltermékek kis- középvállalkozások és startupok részére
2018.
A Magyar Fejlesztési Bank által készített hiteltérképen megtalálhatók azok a pénzügyi termékek amelyek segítik a magyar vállalkozásokat abban, hogy javítsák működésük hatékonyságát, jövedelmezőségét, hazai és nemzetözi versenyképességüket.