Minden idők legnagyobb állami forrásból megvalósuló stúdiófejlesztése történhet meg Magyarországon, amelynek köszönhetően a fóti stúdió kapacitását közel ötszörösére növelik. A beruházás célja, hogy a jövőben kielégítsék a hazai gyártású filmprodukciók növekvő stúdióigényét is.
A Kormány Gazdaságvédelmi Akcióterve keretében valósulhat meg a Nemzeti Filmintézet beruházása, mely a fóti stúdiókomplexum átfogó fejlesztésére irányul. A kiemelt jelentőségű beruházás a hazai filmipar világviszonylatban is élvonalbeli szerepét és versenyképességét biztosítja hosszú távon.
A 23 hektár területű fóti stúdiókomplexum egyedülálló adottságokkal rendelkezik, könnyen alakítható középkori város és második világháborús barakk szabadtéri díszlet együttesei, fegyver-, kellék/berendezés- és jelmeztára mellett a "Szárnyas fejvadász 2049" vagy a "Terminator: Sötét végzet" forgatásához használt kültéri medencéje is világhírű. Utóbbi a legnagyobb szabadtéri medence az európai kontinensen, a medence körüli tágas térnek köszönhetően akár óriási díszletekbe is bele lehet foglalni, ami jelentősen megkönnyíti a vizes vagy részben víz alatti jelenetek felvételét.
Az NFI Mafilm fóti műtermeiben tavaly 14, a szabadtéri díszletekben 10, a kültéri medencében 2 produkció forgatott. A kelléktárat 70 produkció vette igénybe, míg száznál több filmes produkció kölcsönzött jelmezeket forgatásokhoz.
A telephely fejlesztés műterem épületeket, kiegészítő épületeket, átfogó modernizációt, valamint infrastruktúra fejlesztést takar. A stúdiókomplexum bővítése során összesen négy új filmstúdió fog épülni, melyek összesen további 9600 négyzetméter hasznos alapterülettel növelik a jelenlegi 2600 négyzetméternyi stúdió kapacitást, így összesen 12 200 négyzetméter áll majd a produkciók rendelkezésére.
Az elsődleges cél tehát négy új, egyenként 2500 négyzetméteres hasznos területű, eredeti hangfelvételre alkalmas műterem telepítése, melyből kettő-kettő egymás mellé épül, azonban az egymás melletti épületek szerkezetileg teljesen különálló épületet jelentenek. A műtermek az eltérő filmgyártási munkafolyamatok esetén egymástól függetlenül is használhatóak, ugyanakkor a használati igény szerint összenyithatóak két darab, 5000 négyzetméteres műteremmé.
További beruházásként egy reprezentatív fogadóépület is létesül, valamint a műtermek fejépületében, a műtermek üzemeltetéséhez szervesen kapcsolódó, különböző funkciójú kiszolgálóhelyiségek, új, különálló, produkciós célú kiszolgáló épületek építése és megújuló energiaforrások telepítése történik.
Az új épületekhez új utak és jelentős számú új parkolóterületek is megvalósításra kerülnek. A tervezett parkolók száma 827 darab. A rekonstrukció része továbbá a meglévő, jellemzően leromlott épületállomány és a meglévő utak felújítása, korszerűsítése, valamint a meglévő közműhálózat felújítása és bővítése.