Egy főre jutó GDP vásárlóerő paritáson, 2019 |
Forrás: KSH |
Hazánk gazdasági fejlettsége az elmúlt években uniós összehasonlításban is számottevően emelkedett. A 2019. évi emelkedés mértéke az egyik legnagyobb az uniós tagországok körében. 2019-ben Magyarország vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-je a kilépő Egyesült Királyság nélkül számított uniós (EU27_2020) átlag 73%-át érte el. Ez 2 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál, s ezzel hazánk az uniós fejlettségi rangsor 20. helyét foglalta el.
A folyó áron számított GDP értéke hazánkban az uniós átlagnál erőteljesebben, 9,6%-kal növekedett, a népesség kis mértékben fogyott, és ezzel hazánk gazdasági fejlettsége közelebb került az uniós átlaghoz.
A kormányzati szektor hiánya az előzetes adatok szerint 2019-ben 958 milliárd forintot, a GDP 2,0%-át tette ki. Ez utóbbi arány nyolc éve nem lépte túl a maastrichti kritérium 3,0%-os hiánykorlátját. 2019 végén a kormányzati szektor adóssága 31 ezer milliárd forint, a GDP 66,3%-a volt. A GDP-arányos adósság az egy évvel korábbinál 3,9, a 2010. év véginél 14 százalékponttal alacsonyabb, a maastrichti kritérium 60%-os határértékét azonban továbbra is meghaladja.
Magyarország külkereskedelmében a szolgáltatások többlete az egy évvel korábbihoz hasonlóan 2019- ben is meghaladta a termékekét. Külkereskedelmi termékforgalmunk az elmúlt 10 év legalacsonyabb egyenlegével zárta az évet, miközben szolgáltatás-külkereskedelmünké 2019-ben is rekordnagyságú volt. A szolgáltatás-külkereskedelem aránya a termékforgalmat is magában foglaló, összes külkereskedelmen belül 18%-ot tett ki 2019-ben, ugyanakkor a külkereskedelmi többlet közel kétharmada a szolgáltatások forgalmában realizálódott.
A megelőző évhez képest a termelői árak 2019-ben is emelkedtek, amiben többek között a bérek és az alapanyagárak emelkedése és a forint gyengülése is szerepet játszott. Mindezek éreztették hatásukat a fogyasztói árak alakulásában is, amely 2016 óta gyorsuló ütemben emelkedik. 2019-ben a fogyasztásra vásárolt termékek és szolgáltatások átlagosan 3,4%-kal drágultak, utoljára 2012-ben volt ennél nagyobb az infláció.
Regionális támogatások mértéke 2022-től |
Magyarország a betelepülő vállalkozásokat gyakran közvetett és közvetlen támogatásokkal is segíti. Az Európai Unió jogszabályai lehetővé teszik a tagországok számára a kedvezőtlenebb helyzetű térségek felzárkóztatása érdekében a beruházások támogatását bizonyos jogszabályi keretek között. Az új regionális iránymutatásban az Eurostat legfrissebb GDP-re és munkanélküliségre vonatkozó adatai alapján Pest megye egésze önálló, ún. "a" régiós támogatási besorolást kapott, ami a nagyvállalatok esetében markánsan nagyobb, akár 50%-ot elérő maximális támogatási intenzitást eredményezett a megyében. Így az itt befektetni szándékozók a korábbiakhoz képest jelentősen nagyobb támogatáshoz juthatnak Pest megye teljes területén.